9-sinflar uchun geometriyadan qo‘llanma
Ushbu kitob Qoraqalpog'iston Respublikasi Xalq ta'limi vazirligi tomonidan Ellikqal'a tumanidagi 5-umumiy o'rta ta'lim maktabining matematika fani o'qituvchisi Matniyazov Ergashning ish tajribasi asosida tuzilgan. Kitobda geometriya fanidan dars ishlanmalar yig'indisi keltirilgan bo'lib, dars ishlanmalarida o'quvchilarni bilimlarini mustahkamlash, rivojlantirish va tarbiyalashga qaratilgan maqsadlar ko'zda tutilgan. Har bir dars ishlanmasida darsning maqsadi, tipi, turi, jihozlanishi, rejasi, qo'llaniladigan metod va uslublar, darsning borishi, uyga vazifa va o'quvchilarni baholash kabi elementlar mavjud.
Asosiy mavzular
- Berilgan ikkita kesmaga o'rta proporsional kesmani yasash: Ushbu dars ishlanmasida o'quvchilarni proporsional kesma haqida olgan bilimlarini mustahkamlash, proporsional kesmalarni ajrata olish, to'g'ri burchakli uchburchak yuzasini topishda o'rta proporsional formulasini qo'llay olish, noma'lumlarni topa olish ko'nikma va malakalarini rivojlantirish maqsad qilingan. Darsda aralash tipdagi, interfaol uslubdagi, nazariy va amaliy mashg'ulotlar o'tkaziladi. O'quvchilarning uyga vazifalari tekshiriladi, o'tilgan mavzu bo'yicha savollar beriladi, yangi mavzuning bayoni keltiriladi, dars mustahkamlanadi, uyga vazifa beriladi va o'quvchilar baholanadi.
- Trapetsiyaga doir masalalar yechish: Ushbu dars ishlanmasida o'quvchilarni trapetsiya asoslari haqida olgan bilimlarini mustahkamlash, trapetsiyalarni turlarga ajrata olish, uning elementlarini ta'riflash, yuzani topish formulasini qo'llay olish, noma'lumlarni topa olish ko'nikma va malakalarini rivojlantirish maqsad qilingan. Darsda aralash tipdagi, interfaol uslubdagi, nazariy va amaliy mashg'ulotlar o'tkaziladi. O'quvchilarning uyga vazifalari tekshiriladi, o'tilgan mavzu bo'yicha savollar beriladi, yangi mavzuning bayoni keltiriladi, dars mustahkamlanadi, uyga vazifa beriladi va o'quvchilar baholanadi.
- Doira bo'laklari yuzi: Ushbu dars ishlanmasida o'quvchilarni doira bo'laklari haqida olgan bilimlarini mustahkamlash, doira bo'laklarini ajrata olish, uning elementlarini ta'riflash, yuzani topish formulasini qo'llay olish, noma'lumlarni topa olish ko'nikma va malakalarini rivojlantirish maqsad qilingan. Darsda aralash tipdagi, interfaol uslubdagi, nazariy va amaliy mashg'ulotlar o'tkaziladi. O'quvchilarning uyga vazifalari tekshiriladi, o'tilgan mavzu bo'yicha savollar beriladi, yangi mavzuning bayoni keltiriladi, dars mustahkamlanadi, uyga vazifa beriladi va o'quvchilar baholanadi.